Знаки та умови, за допомогою яких відбувається маркування вантажів небезпечної категорії

Знаки небезпеки призначені для нанесення на вантажі небезпечної категорії, паковання та інші засоби з їх утримання. Крім того, знаки наносяться і на сам транспорт, що перевозить небезпечні вантажі.

В основі знакової системи передбачена класифікація особливих вантажів, яка розробляється для певних цілей:

  • більш простого розпізнавання небезпечних вантажів на відстані (за формою, кольором і символам на підставі спеціальних знаків);
  • за допомогою кольорів указує, як повинні відбуватися процеси навантаження та розвантаження, укладання та поділу вантажу.

Класифікація знаків небезпеки

Зображення, що попереджають про небезпеку, розрізняються залежно від класу небезпеки:

  • клас I – вибухові речовини;
  • клас II – гази;
  • клас III – рідини, здатні легко займатися;
  • клас IV – матеріали та речовини, здатні легко займатися;
  • клас V – окисні речовини та органічні пероксиди;
  • клас VI – отруйні та інфекційні речовини;
  • клас VII – радіоактивні речовини;
  • клас VIII – речовини, які призводять до корозії;
  • клас IX – інші небезпечні речовини.

Умови щодо розміщення знаків

Знаки небезпеки на транспортних засобах, цистернах і контейнерах розміщуються таким чином:

  • на кожній бічній і торцевій стороні контейнера або цистерни. Якщо цистерна має кілька відсіків для різних вантажів, розміщення попереджувальних знаків відбувається на бічних сторонах кожного відсіку. Крім того, знаки всіх видів вантажів повинні бути нанесені на торцеві сторони.
  • на бічних і задній сторонах автоцистерн, транспорту зі знімними цистернами, батареями та транспорту, що перевозить небезпечні вантажі навалом або насипом. Якщо цистерна має кілька відсіків, знаки повинні бути розміщені на бічних сторонах кожного відсіку. А позаду повинні бути вказані знаки всіх небезпечних вантажів, які перевозяться у відсіках.

Для маркування небезпечних вантажів у ході перевезень в ДОПНВ / ADR використовується табличка оранжевого кольору.

Транспорт, призначений для перевезення небезпечних вантажів, повинен містити дві інформаційні таблиці з попередженням про вантажі підвищеної небезпеки, розташовані вертикально. Кріплення однієї таблиці має відбуватися спереду, а другої позаду. Обидві таблиці повинні розташовуватися під кутом 90° до поздовжньої осі транспорту. Вони мають бути добре помітними в будь-яких умовах.

Додатково потрібно встановити на транспортний засіб-батарею, автоцистерну або на кожен відсік цистерни інформаційні таблиці небезпечного вантажу. Вони повинні бути розташовані на бічних сторонах транспорту (або з боків кожного відсіку цистерни) паралельно поздовжній осі транспортного засобу. Таблички з інформацією мають містити ідентифікаційний номер небезпеки та номер Організації Об’єднаних Націй, запропоновані для всіх небезпечних вантажів. Обов’язковою умовою є хороша видимість таблиць, незалежно від умов.

З боків транспорту та контейнерів, пов’язаних із перевезенням небезпечних вантажів навалом, необхідне встановлення додаткових інформаційних таблиць, які розташовуються паралельно поздовжнім транспортним осях. У таблицях повинні бути відображені ідентифікаційний номер небезпеки та номер Організації Об’єднаних Націй, запропоновані для всіх небезпечних вантажів, що надходять навалом (насипом) у транспорті або контейнерах. Обов’язковою умовою є хороша видимість таблиць, на яких вказана інформація.